روف گاردن

roof garden

روف گاردن

روف گاردن :

روف گاردن یا بام سبز به بامی اطلاق می شود که تمام یا قسمتی از آن توسط فضای سبز پوشیده شده باشد و در واقع یک سیستم سبک وزن مهندسی ساز است که رشد گیاه را در بام میسر ساخته و درعین حال در برابر اشعه ی خورشید، اتلاف انرژی و ... از بام محافظت می کند.

روف گاردن  به مساحت قابل ساخت يك پروژه افزوده و مكانهاي جديدي براي اجتماع درون محيطي فراهم مي آورد که این امـر در سالهای اخیر با توجه به ارائه راهـکارهای اجرایی مناسب، مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان گردیده است.

باغ بامروف گاردن (بام سبز)با ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه بطور معـمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تاکنون بلااستفاده به نظر می رسیده است، بدون شک ایده ای جالب و منحصر به فرد به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بـنا و ساختمــان خواهـد بود از ديدگاه مهندسي سازه،طراحي ساختمان با بام سبز یا روف گاردن منجر به افزايش پايداري و مديريت صحيح باران هاي سيل آسا و آب باران مي گردد.

روف گاردن-طراحی روف گاردن-ساخت روف گاردن

محل اجرای روف گاردن لزوما بام ساختمان نیست. لابی ســـاختمانها ، بـــا توجـــه بـــه اینکـــه اصولا روی ســـقف اجـــرا می شـــوند یکی از گزینه هایـــی هســـتند کـــه سیســـتم بـــام ســـبز یا روف گاردن روی آنهـــا قابـــل اجراســـت.

پاسیو ها نیـــز از ایـــن قاعـــده مســـتثنی نیســـتند و مـــکان مناســـبی بـــرای اجـــرای روف گاردن هســـتند. تراس هـــا، بـــه علت خصوصـــی بـــودن، یکی از اولیـــن هدفهای اجرای سیســـتم روف گاردن هســـتند. پوشـــیده بودن سقف تراســـها باعث ایجاد محیطـــی متفاوت با بـــام از نظر عملکرد هســـتند.

روف گاردن-طراحی روف گاردن-ساخت روف گاردن طراحی و اجرای روف گاردن یا بام باغ شامل دو مرحله عمرانی ( اجرای ایزولاسیون و زهکشی ) و لنداسکیپ ( اجرای فضای سبز و تجهیزاتی مانند آلاچیق ، باربیکیو ، آبنما و ... ) می باشد.

استفاده از مصالح نوین ژئوسنتتیک مانند ژئوممبران، ژئودرین و ژئوتکستایل در تسریع، کاهش هزینه ها و بالا بردن ایمنی سیستم ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون بام بعنوان یکی از اساسی ترین اجزاء ساختمان، تخصص ما میباشد.

روف گاردن-طراحی روف گاردن-ساخت روف گاردن

موادی که در ساخت باغ بام یا روف گاردن(roof garden) استفاده میشود، دارای عمر بسيار طولانی هستند که این  خصوصيت آنها، باعث می شود نيازی به تعویض دوره ای آن نباشد و عمر ماندگاری  آنها بين 30 تا 50 سال باشد.بام باغ ها علاوه بر نقش تصفيه کنندگی هوا، از پوسيده شدن و فساد عا یق رطوبتی  بام و نياز به تعویض دوره ای آن جلوگيری می کند و در حقيقت بهترین پوشش محافظ برای آن به شمار مي روند.

روف گاردن-طراحی روف گاردن-طراحی و اجرای روف گاردن

تفاوت روف گاردن و بام سبز چیست؟

بعضی افراد به جای کلمه روف گاردن  اصطلاح بام سبز را بکار می برند . لازم با ذکر است این دو اصطلاح کاملا با هم فرق دارند. بام سبز بامی است که برای حفظ محیط زیست امکانات بیشتری دارد، مثلا از سلول های خورشیدی، توربین های بادی، سیستم های جمع آوری و ... که در صورتی که بخواهید می توانید با اضافه کردن این تجهیزات به روف گاردن خود بام  سبز داشته باشید . در کل بام سبز دارای فضای سبز  یا گیاهان  بیشتری نسبت به بام باغ می باشد.

روف گاردن-طراحی روف گاردن-طراحی و اجرای روف گاردن

کشور آلمان به عنوان منشأ بام سبز امروزی شناخته می شود. در جریان صنعتی شدن این کشور و رشد سریع شهرها، بام خانه های ارزان قیمت با قیر که ماده ای به شدت قابل اشتعال است، ساخته می شد. برای کاهش خطر آتش سوزی، بام سازی به نام «ه. کوخ »2 روشی ابداع کرد که طبق آن روی قیر را با شن و سپس ماسه می پوشاندند. این بام ها پس از مدتی خود به خود سبز شدند. در سال 1980 حدود 50 عدد از این بام ها هنوز سالم و کاملاً عایق بودند. Kohler & Keeley در دهۀ پنجاه گیاه شناسان به مطالعه بر روی این با مها پرداختند و در نهایت شروع به کاشت گیاه بر روی بام ساختمان های مدرن کردند .

استانداردهای اجرایی روف گاردن :

 در ساختمان های دارای بام سبز یا روف گاردن توجه به استانداردهای تعریف شده در طراحی، انتخاب مصالح و اجرای بام سبز ضروری بوده و در بازدهی بیشتر آن تأثیر مثبتی میگذارند.گزیده ای از استانداردها که برخی از آنها برگرفته از استانداردهای " لید" 3 بوده و برخی ضوابطی برگرفته از نتایج تحقیقات دیگران است در ادامه آمده است:

• از گیاهان بومی یا سازگار با منطقه استفاده شود و پوشش های گیاهی انتخاب شود كه در بادهای شدید نیز استوار و ب یحركت باقی بماند و در مقابل خشكسالی مقاومت داشته باشد.
• از مصالح و تولیداتی كه در منطقه تولید می شود، به دلیل پشتیبانی از منابع منطقه ای استفاده شود و یا مصالح بازیافتی ساختمان برای اجرای بام سبز به کار رود. همچنین می تواند از مصالح تجدید شدنی و با خطر آتش سوزی حداقل و با آلودگی کم باشد.

• غشاء ضدآب قبل از اجرای باغ بام مورد آزمایش قرار گیرد.

روف گاردن

• آب های سطحی قبل از اینكه جریان یابند توسط سیستم زهكشی جمع آوری شود ( و آب های جمع آوری شده توسط باغ بام می تواند دوباره برای مصارفی مانند سرویس های بهداشتی، سرمایش و گرمایش استفاده شود.

• استفاده از مواد شیمیایی مانند كودها و آفتك‌ش ها روی روف گاردن به حداقل برسد یا حذف گردد. )  

روف گاردن-باغ بام-طراحی روف گاردن

انتخاب گل‌ها و گیاهان مناسب برای روف گاردن :

بدنبال گیاهان سخت‌جان و مقاوم در برابر گرما باشید. برای انتخاب گیاهان در روف گاردن مسالۀ مقاومت در برابر باد و اشعۀ آفتاب و گرما بیشتر از گیاهان باغچه‌ای حائز اهمیت است. احتمال زنده ماندن نهال‌هایی با خصوصیات فوق در سال اول رشد بیشتر از گیاهان دیگر است. برای اینکه بتوانید گیاهان ظریف‌تر و شکننده‌تری استفاده نمایید نیاز به بادشکن و حفاظ دارید. 

گیاهان محلی شهر خود را خریداری نمایید.گیاهانی که مخصوص شهر محل زندگی شما و یا مختص به آب و هوای مشابه با محل زندگی شما باشند، بسیار راحت تر از گیاهان خارجی با باغچۀ شما ارتباط برقرار کرده و رشد می‌کنند و مقاومت آنها در برابر تغییرات آب و هوایی محل زندگی شما بیشتر است. همچنین امکان لانه کردن پرندگان و پروانه‌ها در آنها بیشتر می‌باشد. 

روف گاردن-طراحی روف گاردن-طراحی و اجرای روف گاردن

درختچه‌ها و بوته‌های تزیینی انتخاب کنید.تعدادی درختچه و بوتۀ تزئینی برای روف گاردن خریداری نمایید. گیاهان بزرگ به دلیل سنگینی و جاگیر بودن گزینه‌های مناسبی برای باغچه‌های سقفی نیستند، اما درختچه‌های کوچک تزئینی گزینه‌های مناسبی برای آنهاست و اگر توسط بادگیرها محافظت شده و در جای ثابتی قرار بگیرند، رشد خوبی نیز خواهند داشت. 

گیاهان بزرگتر را در اولویت پایین تری قرار دهید. گیاهانی با برگ‌های بزرگ و انعطاف‌پذیر در روف گاردن راحت تر از گیاهان دیگر توسط باد و باران آسیب دیده و از بین می‌روند. همچنین آنها در زمستان‌های سرد سریعتر از بین می‌روند. به همین دلیل استفاده از گیاهان با برگ های سخت تر و ضریفتر گزینۀ بهتری برای باغچه‌های سقفی هستند.  

روف گاردن-طراحی روف گاردن-طراحی و اجرای روف گاردنروف گاردن

شرکت نگین آذین پارت مفتخر است تا با ارائه خدمات مشاوره در خصوص طراحی و اجرای روف گاردن (روف گاردن-roof garden) و نیز ارائه خدمات مهندسی شامل تهیه نقشه های اجرایی ،نقشه های مربوط به زیرساخت مناسب جهت المان های معماری موجود در طرح از قبیل آب نما ،آتشدان، آلاچیق، مبلمان فضای باز، همچنین طراحی سیستم آبرسانی مناسب با توجه به پوشش گیاهی، همچنین نصب لایه های بام سبز و بطور کلی اجرا و نظارت بر اجرای پروژه همراه شما باشد.


شرکت نگین آذین پارت

دیـدن نمونـه کــارهای روف گاردن

روف گاردن

طراحی سایت  و سئو توسط  9370134-0912